Zdravie

Pondelok 16:30-19:00
Str. a Pia. 17:30-19:45
Štv. - online 18:00-19:30
Ned. 7.4.2024 (10:00-13:00)
Kontaktujte ma
miriyulong@yahoo.com

+421 902 890 888

ZDRAVOTNÝ ASPEKT

  “Tchaj-ťi” , ako aj “Čchi-kung” pomáhajú pri mnohých problémoch. Sú kombináciou hlbokého dýchania a relaxácie v pohybe. Viaceré lekárske štúdie potvrdzujú, že majú pozitívny vplyv najmä na pamäť, koncentráciu, chrbticu, zažívanie, rovnováhu a flexibilitu. Blahodárne vplývajú na celý organizmus, napomáhajú k získaniu celkového uvoľnenia a oddychu.

     V Číne si ľudia veľmi cenia dlhodobo-zázračné účinky “Tchaj-ťi”, ktoré zaručuje tým, ktorí ho cvičia pravidelne, “ohybnosť dieťaťa, zdravie drevorubača a pokoj mudrca”.

     Tieto cvičenia predstavujú užitočný nástroj, pomocou ktorého harmonizujeme naše dýchanie, telo i ducha; odbúravame každodenný telesný a duševný stres, čím preventívne zabraňujeme chorobám a tým choroby aj liečime. Pravidelné “Tchaj-ťi” a “Čchi-kung” cvičenia vedú k celkovej telesnej a duševnej pohode, majú pozitívny účinok na ducha a nervy.

     Milióny ľudí v Číne a všade na svete cvičia denne “Tchaj-ťi” a “Čchi-kung” . Každý sa ho môže naučiť nezávisle na veku, pohlaví a telesnej kondícii. Človek ho môže cvičiť pri každej príležitosti: v stoji, počas chôdze, v sede alebo v ľahu. Denne jedno krátke “Čchi-kung” cvičenie enormne pomáha proti stresu, nervozite, nespavosti, má veĺmi dobré profilakticné účinky (ochranné liečebné opatrenie pred chorobami), takže k prepuknutiu chorôb vôbec nepríde, alebo tieto budú oslabené. Ľudia sa cítia zdravší a duševne sviežejší.

  Teoretickou podstatou je psychosomatika. Objasňuje nám, že príčiny mnohých chorobných fenoménov treba hľadať vo vnútri našej duše. “Tchaj-ťi” sa prejavuje v človeku v stave vnútorného a vonkajšieho pokoja a pri pravidelnom cvičení nedovolí chorobám, aby vôbec prepukli. Rozhodujúcu úlohu zohráva i technika dýchania. Cvičenia pomáhajú najmä pri rôznych chronických ochoreniach, chorobách dýchacích ciest, srdcovocievnych ochoreniach, hypertenzii, bolestiach chrbta, zdravej chrbtice, správnom držaní tela, dokonalom relaxe ako aj potiažach s kĺbami, atď.

Účinky čchi-kungových terapií

hosťujúci prof. Dr.Leung YK, PhD. (Shi DeLon)

Zdravotné problémy

 Staré Čínske príslovie nám hovorí, že “tečúca voda vytvára život, zatiaľ čo stojatá voda je bez života“. My, ako živé organizmy na tejto planéte musíme byť v neustálom pohybe a byť aktívni po celý čas, aby sme podporovali našu životnú silu. Keď sme leniví, alebo pripútaní na lôžko, telo a myseľ začnú odumierať, preto musíme cvičiť,aby sme stimulovali a zrýchlili metabolizmus tela. Akokoľvek smutne to znie, náš takzvaný dnešný vysoko moderný pretechnizovaný životný štýl nás v skutočnosti vedie predčasne do hrobu. Napríklad, takzvané silné autá, ktoré nás zvládnu transportovať efektívne rýchlosťou v priemere 35km/hod, namiesto toho brázdia dnes naše cesty na plný plyn pripravené rýchlejšie nás všetkých pripraviť o život. Pohovková kultúra a počítačové šialenstvo nás premieňajú na mimozemskú rasu s veľkými vnútornosťami, malými mozgami a veľmi slabými končatinami. Úprimne povedané, po fyzickej stránke sa vyvíjame dozadu. Na druhej strane, ale náš po materiálnej stránke vyšší životný štandard, nám úspešne zaobstaráva aj viac účtov a dlžôb. Je len veľmi vzácne pre hocikoho, aby si naozaj doprial zdravú stravu, alebo pokojnú noc a kľudný spánok, kvôli stresu a starostiam. Ako sa v skutočnosti naša myseľ a telo stali prebytočnými prostredníctvom prudkého pokroku elektronickej technológie, naša životná sila sa pomaly vytráca. Zmenšený tok Qi (čchi) energie a krvi vo vnútri našej krehkej pozemskej škrupinke sa stáva nepatrný. Tak ako stojaca voda, naša skutočná rýchlosť metabolizmu ustupuje na nebezpečnú úroveň, ktorá nám prináša všetky druhy poznaných a nepoznaných chorôb. A toto je, kde účinkuje dôležitosť teórie rovnováhy Yin a Yang v Tradičnej čínskej medicíne (TČM).

Ako pôsobia Čchi-kungové terapie?

  Tradičné čínske čchi-kungové terapie nie sú niečím novým, čo má upútavať pozornosť verejnosti. Tieto metódy držali rad neprerušených klinických záznamov, takých starých ako samotná Čínska civilizácia. Obrovská populácia Číny používala tieto starobylé terapie rozsiahlo v minulosti a pokračuje v tom až do dnešného dňa. Pravé praktiky tradičných starobylých čchi-kungových terapií v mnohých rozličných formách, sú stále z veľkej časti nepoznané a všeobecne neporozumené. Táto ignorancia a nevedomosť viedla k tomu, že sa na toto úžasné terapeutické umenie hľadelo ako na povery, pobožnosti, alebo jednoducho kanadské žartíky. Čchi-kungové terapie slúžia pre vyškolených odborníkov, okrem zdravotných a bojových hodnôt, ešte aj ako veľmi účinné samoliečiace terapie. Lenže, predtým než sa ktokoľvek rovno pokúsi pochopiť ako tieto neobvyklé terapie fungujú, sám musí porozumieť ako Číňania interpretujú príčiny chorôb, ako to vidia oni ako sa telo lieči samé?
     Už niekoľko tisíc rokov stará Čínska teória “Veľkého tresku” o Wu-ťi (Prázdnote) a Tchaj-ťi (Dva extrémy Yin a Yang) objasňovala ako bol stvorený vesmír. Časom overená filozofia Piatich Prvkov dosvedčuje ako presne bolo všetko v kozme vytvorené. Svedčí to o tom, že naša životná sila je zrniečkom hviezdneho prachu a teda ak ľudský druh je vyprodukovaný týmto rozsiahlym vesmírom, logicky budeme ovládaní všetkými silami Matky prírody. Najdrobnejšie kozmické zmeny budú priamo ovplyvňovať našu pohodu (pocit zdravia) na planéte Zem. V terminológii tradičnej čínskej medicíny (TČM), sily Yin a Yang nášho tela budú potom v nerovnováhe. Toto bude iba znamenať, že naša normálna životná sila by bola rozvrátená a nasledovali by choroby. Z tohto dôvodu, TČM dbá na liečenie celého tela ako entity, nie častí nejakého stroja. Primeraná terapia bude použitá nie iba priamo na problémy, ale čo je najdôležitejšie, na samotné príčiny ochorení.

     Energetické terapie pomocou starovekého čínskeho čchi-kungu svedčia o tom, že žiadni terapeuti, lekári či už západnej alebo čínskej medicíny v skutočnosti neliečia ľudí. Ale sú to cenné vedomosti o liečivách, ktoré umožňujú týmto expertom predpísať potrebné lieky, alebo byliny. Tieto “liečivá”, ktoré ľudia užívajú nie sú v skutočnosti liečebným prostriedkom. Sú to iba “stimuly”. Podobne, ako ihly akupunkturistov v skutočnosti neuplatňujú liečivú silu do problému. Znovu sú to stimuly, ktoré boli spustené akupunktúrnou ihlou, ktorá bola zavedená pozdĺž akupunktúrnych energetických dráh ľudského tela. Rovnaké liečebné vlastnosti sa používajú pri čchi-kungových terapiách….. Keď stimuly „Qi“ vstúpia do našeho krvného toku, spustia chemické reakcie, ktoré pokračujú v povzbudzovaní „WeiQi“ obrannej energie našeho imunitného systému. Následne vzrastie pomer metabolizmu, aby podporil liečenie chorôb, ktoré vyviedli z rovnováhy Yin a Yang životnej sily. Pomaly, ale iste sa može pomôcť našim telám a mysliam, aby sa vrátili opäť do normálu. Právom sa dá povedať, že to nie je len práca lekárov, terapeutov alebo liekov, ktoré liečia choroby. Je to aj úsilie pacientovej vlastnej obrannej sily „WeiQi“, alebo terapeutického sprostredkovateľa, že uzdraví pacientov chrbát späť do normálnej a zdravej kondície…..
     Je telo naozaj schopné samé sa uzdraviť? Z vedecko-medicínskeho hľadiska čchi-kungových terapií áno a šance sú oveľa vyššie ako by niekto očakával. Ničmenej pozrime sa teda na patogenické faktory, ktoré sú za takýmito fenoménmi. Podľa Číňanov, pocity zdravia človeka sú kontrolované siedmimi emočnými stavmi. Sú pomenované pod hnevom, radosťou, starosťami, smútkom, strachom, zármutkom a desom. Táto nerovnováha hormónov, Yin a Yang môže spôsobiť niekoľko psychologických a fyziologických problémov. Sú to hlavné patogénne faktory pred chvíľou spomínaných endogénnych chorôb. Okrem toho môže neskôr v extrémnych prípadoch týchto sedem emočných zmien, výberovo zbaviť funkčnosti rozličné vnútorné orgány „ZangFu“ (dzang-fu). Podobne ako nadmerná radosť môže spôsobiť inkfart srdca, môže aj nadmerný hnev v niektorých situáciách spôsobiť mdloby alebo sa môže objaviť tažké krvácanie. Dnes, náš takzvaný vyšší životný štandard stále stúpa a s ním účty a dlhy. Tieto vonkajšie faktory priamo prinášajú len stres a depresie ďaľším obetiam. Psychologické problémy spôsobujú nárast nespavosti, prejedania sa a mentálnych porúch. Keď sa dostaví depresia, pacienti sú väčšinou stiahnutí do ich vlastného malého sveta, polihujú a ľutujú sa. Ich nedostatok fyzickej námahy sa podobá jazeru so stojatou vodou. Chýba kyslík, cirkulácia krvi a „Qi“ energie v tele. Pomaly stagnácie a zlá krv začínajú odumierať a poškodené bunky sa začínajú premieňať na rakovinové.
     Na druhej strane aj poškodenia DNA, fyzické zranenia, vystavovanie sa radiácii a vírusom môžu tiež priniesť nerovnováhu Yin a Yang, nerovnováhu hormónov. Nech sú príčiny akékoľvek, náš endokrinný systém prestáva regulovať vhodné množstvo hormónov, ktoré riadia našu životnú silu. Ale čo je ešte oveľa horšie, vitalita imunitného systému sa zrútila, teda nastáva slabosť prirodzenej obranyschopnosti našeho tela. Ale, nebuďte ešte zúfalí, pretože keď toto je negatívna Yinová strana scenáru, musí existovať aj pozitívna Yangová strana. To je zákon prírody. Naviac, pacient je stále nažive, preto ak tu existuje oveľa silnejšie energeticé pole „Qi“, ktoré môže byť dodané priamo do slabnúcej životnej sily, tak niet dôvodu, prečo by telo nemohlo opäť bojovať. Pomaly povzbudený podiel metabolizmu vylúči odumierajúce bunky a nahradí ich novými zdravými bunkami. Toto je hlavná úloha čchi-kungových terapií. Predsa ale, ďaľšou otázkou je, ako priniesť dôležité životné zmeny?
     Akonáhle niekto dokáže pochopiť predošlý koncept, potom môže aj akceptovať neobvyklé metódy čínskej čchi-kungovej energetickej terapie. Je to pretože kozmická energia je v skutočnosti „stimulom“, ktorý používame v terapeutickom procese. Je zrejmé, ze spôsob akým zachytiť, nasmerovat a viest túto životnú silu a takýto mocný fenomén, aby sa spustili naše hlavné žľazy s vnútorným vylučovaním, aby uvoľňovali viac hormónov, ktoré povzbudia náš metabolizmus, je presne hlavným predmetom štúdia a tréningu čínskeho čchi-kungu…..
     Koniec koncov je to len náš vlastný mozog, ktorý ovláda a kontroluje všetku uzdravujúcu prácu (rozum nad záležitosťou). Veda nám hovorí, že používame iba 1/10 nášho mozgu, pokiaľ 90% je stále nepoznaných. Preto ruka v ruke s pravými a skutočnými vedomosťami, správnymi schopnosťami a pozitívnym stavom mysle, sú šance na uzdravenie veľmi vysoké. Tí, ktorí mali možnosť vidieť naživo moje predchádzajúce terapeutické sedenia, alebo osobne pocítili silu mojej „Qi“ (energie) vedia, že tam jednoznačne niečo je. V rámci mojej sily fenoménu, možno som otvoril ďaľšiu komoru v mojom mozgu, ktorá mi dovoľuje robiť veci, ktoré iní nedokážu. Stále, ja som iba obyčajný človek. Ale, ak ja dokážem dosiahnuť takúto úroveň, potom to dokáže hocikto iný. Takže nevzdávajte sa bez boja. Príďte, pripojte sa a pokúsime sa pracovať spolu, aby sme dosiahli úspešné výsledky.