TaiJi
Pondelok 16:30-18:00
Str. a Pia. 17:30-19:45
Štv. - online 18:00-19:30
Ned. 7.7.2024 (10:00-13:00)
Kontaktujte ma
miriyulong@yahoo.com
+421 902 890 888
TAIJI
Nie príliš veľa ľudí vie, že “TaiJiQuan” (tchaj-ťi-čchüan) je forma veľmi starovekého cvičenia “TaoYinShu” (tao-jin-šu) starého viac ako 2700 rokov. Traduje sa, že pôvodné techniky “TaoYinShu“ (tao-jin-šu) vychádzajú z odpozorovaných pohybov žeriava a korytnačky. Princípy umenia “TaiJi” (tchaj-ťi) sú znázornené pomocou symbolu “TaiJi”, ktorý je tvorený dvoma pojmami“Yin a Yang” (jin a jang).
“Yin a Yang”, zosobňujú princípy prekonávania tvrdého-yang, mäkkým-yin. Spolu s “Yin a Yang” je v čínskej kultúre oddávna prítomná náuka “taoizmu”, ktorej charakteristickým symbolom je práve pojem “Yin a Yang” . Podstatou taoistického učenia je samotné poznanie “Dao” (tao). Je chápané ako nepostrehnuteľná, všetkoobjímajúca nekonečná “prázdnota” WuJi (wu-ťi), ktorá je večná, stála a všadeprítomná. Slovo “Dao” pôvodne znamená “cesta”, ktorá nám interpretuje predstavu nekonečnej púte, čo sa tiahne až do nedohľadných priestorov vesmíru.
“WuJi” (wu-ťi), Nevydelené, uskutoční Veľké predelenie, TaiJi (tchaj-ťi). TaiJi sa pohne a rodí ”yang”. Keď pohyb dosiahne maxima, nastáva pokoj a pokoj rodí ”yin”. Keď pokoj dosiahne maxima, opäť vzniká pohyb. Raz je pohyb a raz je pokoj, takto sú si sebe vzájomne koreňom. Vydelením ”yin” a vydelením ”yang” sa ustanovujú dva princípy. ”Yang” premieňa, zatiaľ čo ”yin” spája. Keď sa zjednotí ”yin” a ”yang” - to je Tchaj-ťi a Tchaj-ťi má svoj koreň vo Wu-ťi, v Nevydelenom.”
Na nepohnutej hladine “prázdnoty” (Wu-ťi) sa zjavuje “Tchaj-ťi” (Veľké predelenie, Najkrajnejší pól, alebo Najvyšší princíp). “Tchaj-ťi” je časový moment prechodu od ničoho k niečomu, ale súčasne je to aj jednoliata prvotná “qi” (čchi) “yin” a “yang”. Na základe princípov “yin a yang“(pohyb a pokoj, rast a zánik, tvrdý a mäkký…) sa vyvinul systém “Tchaj-ťi-čchüan”, ktorý napomáha kultivácii sexuálnej energie – esencie “jing” (ťing), “qi” (čchi) a ducha “shen” (šen).
Umenie ”TaiJiQuan” (tchaj-ťi-čchüan) sa dedilo z generácie na generáciu, zdokonaľovalo a vylepšovalo sa počas dlhých tisícročí.
Čo presne je Tao-jin Tchaj-ťi-čchüan ?
Výňatok z referátu č.1 dizertačnej práce r. 2005, hosťujúci prof. Dr.Leung YK, PhD.
Tento článok je venovaný všetkým cvičencom Tchaj-ťi-čchüan “TaiJiQuan“, bezohľadu na to akýkoľvek štýl praktikujú. Pamätajte, že štýl nie je dôležitý, ale učiteľ ktorý sa ráta. Samotné pohyby sú nepodstatné, ale iba 13 „podstát“ môže poskytnúť pravdivé učenie.
Keď chce niekto praktikovať dobré a pravdivé Tchaj-ťi-čchüan “TaiJiQuan“, treba technicky najskôr porozumieť pojmu Tao „Dao“. Pozrime sa teda trocha bližšie na to čo nám Lao-C’ „LaoZi“ odkázal v prvých riadkoch jeho Tao-Te-Ťing „DaoDeJing“.
„Tao, ktoré može byť vyslovené, nie je absolútne Tao. Meno, ktoré môže byť pomenované, nikdy nebude večné.”
„Voda je tekutá, mäkká a poddajná. Voda však opotrebuje skalu, ktorá je tuhá a nepoddajná. Čo je tekuté, mäkké a poddajné, spravidla prekoná čokoľvek, čo je tuhé a tvrdé. Toto je ďalší paradox: čo je mäkké je silné. ” – Lao-C’- „LaoZi”
Filozofický rámec
Už veľa bolo v Číne povedané o klasickej teórii Tchaj-ťi-čchüan “TaiJiQuan“ počas posledných tisíc rokov. Niet pochýb, že neoceniteľné vedomosti a skúsenosti dávnych učiteľov tu ležali pre nás na chodníku, ceste alebo Tao “Dao”, aby sme ich nasledovali. Napriek tomu, rozumieme naozaj zakódovaným klasickým teóriám? Alebo je to kvôli našej vlastnej nevedomosti a ignorancii, že si jednoducho vyberieme ignorovat ju. Tu sa pokúsim analyzovať a popísať niektoré nie nové, ale neznáme dôležité teórie, ktoré v skutočnosti kontrolujú nie iba porozumenie, ale aj postup v učení sa Tchaj-ťi-čchüan “TaiJiQuan“.
Učenie Waj-kung “WaiGong“ a Nej-kung “NeiGong“
Na začiatku by sme sa mali spýtať, prečo je v Číne Tchaj-ťi-čchüan “TaiJiQuan“ viac populárnejším cvičením, než iné športy? Ako napr. hrať kolky, tenis, plávanie atď. Veď tiež všetky propagujú zdravie, alebo nie? Určitým spôsobom odpoveď je, áno. Ale okrem toho, Číňania klasifikovali učenie sa do komplikovanejšieho ponímania. Pozrime sa na Tchaj-ťi-čchüan “TaiJiQuan“ cez štúdium anatómie. Všetky pohyby sú dobré pre cirkuláciu krvi (süe) “Xue“ a energie (čchi) “Qi“, obzvlášť kde sa spájajú všetky končatiny a kĺby. Akokoľvek to účinkuje, Číňania to nazývajú ako Waj-kung “WaiGong “ (vonkajšie cvičenie). Vcelku, toto je tréning, ktorý je nám známy a všetky viditeľné pohyby vonkajších svalov spadajú do tejto kategórie.
Na druhej strane veľmi malé a jemné pohyby, alebo zdanlivo neviditeľné pohyby sú pomenované ako Nej-kung “NeiGong“ (vnútorný tréning). Tieto cvičenia sa usilujú pracovať s hlbšími svalovými vrstvami a energiou (čchi) “Qi“ v našom tele. V starovekej čínskej terminológii to bolo poznané ako Šing-čchi Tao-jin-šu “XingQi TaoYinShu“ (Taoistická veda o kozmicko-ľudskej energii). Tchaj-ťi-čchüan “TaiJiQuan“ je jedným z najsilneších učení takéhoto druhu. Nie je to iba Čchi-kung “QiGong“ (práca s energiou), ale Nej-kung “NeiGong“ (vnútorný tréning). Jedným slovom Nej-ťia Tchaj-ťi-čchüan “NeiJia TaiJiQuan“ (vnútorné Tchaj-ťi-čchüan) je veľmi odlišným od tých bežných Waj-ťia Tchaj-ťi-čchüan “WaiJia TaiJiQuan“ (vonkajšie Tchaj-ťi-čchüan), ktoré sú nám bežne známe. Nasledujúce body nám objasňujú rozdiely.
“TaiJiQuan” (tchaj-ťi čchüan) ako “XingQiShu” (šing-čchi-šu), v skratke “QiGong” (čchi-kung)
Tak ako všetky formy “XingQiShu” (šing-čchi-šu) pomocou správneho dýchania, môže “TaiJiQuan” (tchaj-ťi-čchüan) otvoriť všetky Čchi-men “QiMen” (čchi-men – energetické brány) vo vnútri našeho tela a dovolí Tien-Ti-Dž’-Čchi “TianDiZhiQi” (kozmickej energii) a Žen-Čchi “RenQi” (ľudskej energii) aby sa spolu prepojili. Toto je poznané ako Tien-žen ch’-i “TianRenHeYi”, zjednotenie kozmicko-ľudskej energie. Akonáhle je tento proces dokončený, pohyby v Tchaj-ťi-čchüan “TaiChiQuan” manipulujú Šing-čchi “XingQi” a usmerňujú Čchi “Qi” (energiu) vo vnútri našej pozemskej schránky. Úspešný nepretržitý tréning bude stimulovat celý náš endokrinný systém, povzbudzovať metabolizmus a podporovať imunitný systém. Ako priamy výsledok, naša životná sila sa zvýši, aby obohatila naše zdravie. A konečne, telo získa neobyčajnú samoliečiacu silu a vystrelí rozsah našej životnej sily do nesmrteľnosti.
“TaiJiQuan” (tchaj-ťi-čchüan) ako “DaoYinShu” (tao-jin-šu), v skratke “NeiGong” (nej-kung)
Nie príliš veľa ľudí vie, že Tchaj-ťi-čchüan “TaiJiQuan” je forma veľmi starodávneho cvičenia Tao-jin-šu “TaoYinShu“ (starého viac ako 2700 rokov). Existujú vysoko meditatívne strečingové cvičenia vnútorných šliach, väzív a vnútorných svalových vrstiev. Účelom je stimulovať naše nervové zakončenia, obzvlášť 31 párov spinálnych nervov vo vnútri miechy. Akonáhle sa nabudila energia orgánov Cang-fu-dž’-čchi „ZangFuZhiQi” špecifický Tu-na-kung “TuNaGong”, pomenovaný ako Jinová “Yin” technika, potom riadi tok Čchi “Qi” v tele vo vnútri komplikovanej siete akupunktúrnych dráh. Klinické záznamy ukazujú, že vedomý strečing a manipulačné techniky Tao-jin-šu “TaoYinShu” dokážu rozohnať hocijaké psychologické a fyzické blokády pozdĺž 26 stavcov a zároveň umožňujú cestovať väčšiemu množstvu signálov z mozgu dopredu a dozadu prostredníctvom neurónovej dráhy. Takýmto spôsobom dokáže Tchaj-ťi-čchüan “TaiJiQuan” naplno aktivovať kapacitu všetkých životne dôležitých systémov vo vnútri našeho tela s cieľom dosiahnutia lepšieho zdravia a dlhovekosti…