QiGong

Pondelok 16:30-18:00
Str. a Pia. 17:30-19:45
Štv. - online 18:00-19:30
Ned. 7.4.2024 (10:00-13:00)
Kontaktujte ma
miriyulong@yahoo.com

+421 902 890 888

QIGONG

      Slovo “QiGong” (čchi-kung) pozostáva vlastne z dvoch slov: “Qi“ (čchi) je životná sila, energia, ale aj dýchanie a “Gong“(kung) je pravidelné, pokojné a koncentrované cvičenie, teda ovládanie “Qi“. Takže, “QiGong“ sa teda dá preložiť ako “ovládanie fyzickej energie pomocou dýchania, predstavy, úmyslu a harmonických pohybov tela“.

      Technika QiGong je charakterizovaná pomocou troch podstatných elementov:

  • technika dýchania (hlboký nádych a výdych)
  • mentálne odbúravanie stresu (vypnutie vonkajších myšlienkových vplyvov)
  • fyzické odbúravanie stresu (pomocou harmonických pohybov tela)

       Technika dýchania s vedomým nádychom a výdychom vedie k nahromadeniu a regulovaniu “Qi“ v tele, posilneniu pozitívnej a k oslabeniu negatívnej energie. Znakom skoro všetkých “QiGong“ cvičení je hlboký nádych a výdych, jednoduché a pomalé pohyby tela a duševné uvoľnenie, alebo intenzívna koncentrácia.
Pomocou správneho cvičenia “QiGong“dosiahneme harmóniu telesného a duševného zdravia.

      Začiatky “QiGong“ siahajú asi 4000 rokov do minulosti. V starovekej Číne sa potisícročia odovzdávali ústnym podaním a rôznymi nákresmi z učiteľa na žiaka jednotlivé pohybové zostavy, ktoré napodobňovali pohyby zvierat. Pravidelným cvičením týchto zostáv sa dokázalo, že majú pozitívne účinky na ľudský organizmus.

     Z týchto pohybových zostáv sa vyvinul určitý druh rituálneho tanca, pri ktorom sa tanečníci museli rôzne vystierať a uvoľňovať, prudko nadychovať a vydychovať. Pre mudrcov starovekej Číny predstavovali tieto tance určitú formu umenia, ako si predĺžiť a obohatiť život formou poznania.

“BaDuanJin“ (Pa-tuan-ťin) “Osem hodvábnych brokátov“

      Drahocenné je zdravie a blaho tela i duše – drahocenné ako najjemnejší brokát. Len cisár bol oprávnený nosiť brokát. Takže človek nazval týchto “8 QiGong cvičení“, “BaDuanJin“ (Pa-tuan-ťin) “Osem hodvábnych brokátov“.

“Zdravotný QiGong“ (Čchi-kung) “na zdravú chrbticu“

      Pôsobí na celkovú relaxáciu celého tela, uvoľňuje hlavne chrbticu, šľachy, väzy a kĺby. Spriechodňuje akupunktúrne a šľachosvalové dráhy, stimuluje zvýšenie toku vnútornej energie “Čchi“ a dáva do pohybu stagnujúcu “Čchi“. Pomáha k uvedomovaniu si vedenia vnútornej energie “Čchi“ v tele, pomocou Čchi-kungu nazývaného “Malý nebeský okruh“ a “Veľký nebeský okruh“.

      “QiGong“ je jemný druh veľmi sústredených pohybov, ktoré povzbudzujú a upevňujú harmóniu tela. Kto pravidelne cvičí “QiGong“, pocíti, že tieto pohyby pôsobia ako základný tón, ktorý všetkým ľuďom rozochveje ich telá a duše. Z harmónie vychádza radosť zo života, v harmónii nachádza človek pokoj a uvoľnenie cez harmóniu budú telo a duša posilnené. Takže harmónia je základ zdravia.