Inštitút TAIJI
Pondelok 16:30-18:00
Str. a Pia. 17:30-19:45
Štv. - online 18:00-19:30
Ned. 7.7.2024 (10:00-13:00)
Kontaktujte ma
miriyulong@yahoo.com
+421 902 890 888
O mne
Inštitút TAIJI, bol založený Bc.Miroslavou Belanskou v roku 2003, ktorého hlavným cieľom je šíriť staroveké čínske kultúrne bohatstvo, pod ktoré určite patrí Tradičná čínska medicína, čínska filozofia, učenie filozofa „LaoZi“ (Lao-C’) a staroveké čínske bojové, ale dnes hlavne zdravotné cvičenia, ktorými sú “QiGong” (čchi-kung) a “TaiJiQuan” (tchaj-ťi-čchüan). Toto čínske kultúrne bohatstvo sa šíri formou “Víkendových seminárov” a “Výukových kurzov” (pravidelných tréningov) tchaj-ťi-čchüan a čchi-kung.
O “TaiJi” (tchaj-ťi) sa zaujíma od roku 1998, ale až Univ. Doc. Jian Li vo Viedni jej umožnil v rokoch 2000-2004 pravidelne trénovať a učiť sa zostavy: “TaiJi 24” (Yang štýl), “TaiJi 42”(zmiešaná zostava štýlov Yang, Chen, Wu a Sun), “TaiJi Jian 42”(tchaj-ťi ťien) – zostava s mečom, “TaiJi ShanZi 52” (tchaj-ťi šan-c) – zostava s vejárom a “Čchi-kung – Pa-tuan-ťin” (8 hodvábnych brokátov).
V Šaolinskom kláštore v Kerepéš (pri Budapešti) si v roku 2001 upevnila vedomosti o cvičení “Čchi-kung – Pa-tuan-ťin” (8 hodvábnych brokátov) a “TaiJi 24” (Yang štýl). Základom vonkajších štýlov “kung-fu” zostáv bez zbrane aj so zbraňou (dlhá palica, 9-článkový bič) sa venovala do roku 2005 pod vedením Šaolinských mníchov ShiFu Dr. Robert Lyons a Zsolt Tekula.
V rokoch 2001-2002 študovala “Tradičnú čínsku medicínu” na“TCM-Academy“ vo Viedni so zameraním na “Čínsku dietetiku” a “Zdravotný QiGong” podľa akupunktúrnych dráh “JingLuo” (ťing-luo) a vnútorných orgánov “ZangFu” (cang-fu). V roku 2002 po prvý krát navštívila Čínu spolu s Univ.Doc.Jian Li, kde mala možnosť upevniť si svoje vedomosti o Tradičnej čínskej medicíne, starovekej čínskej kultúre a cvičení Tchaj-ťi.
Od roku 2002 je členkou spoločnosti “Sinbios” so sídlom v Bratislave a naďalej sa venuje: štúdiu “Tradičnej čínskej medicíny” so zameraním na Akupunktúru v Prahe, štúdiu ”YiJing” (I-ťing) – patrí k najstarším knihám ľudského rodu (MuDr. T. Rosinský CSc.), ”FengShui” (feng-šuej) – umenie o harmónii života a bývania (prof. M.Vinogradoff), Tradičným čínskym masážam ”TuiNa” (prof. Bai Yunqiao) ako aj Bankovaniu, Moxibúcii a Aurikuloterapii. V roku 2005 absolvovala stáž v Číne na ”1.Klinike Tradičnej činskej medicíny” v Pekingu na oddelení akupunktúry.
V rokoch 2006-2009 absolvovala štúdium na “Inštitúte fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v Piešťanoch“ Univerzity Sv. Cyrila a Metoda – Trnava.
Bc.Miroslava Belanská v roku 2005 zanechala tréning vonkajších štýlov a odvtedy trénuje pravidelne iba vnútorné štýly. Učí sa umeniu ”DaoYin TaiJiQuan” (tao-jin tchaj-ťi-čchüan) – pohyby s 13 podstatami u hosťujúceho prof. Dr.Leung YK, PhD. (Shi DeLon), ktorý patrí medzi 31.generáciu šaolinských mníchov a zároveň aj medzi 12. generáciu ”Chen TaiJiQuan” (čchen tchaj-ťi-čchüan). Tradičnému štýlu ”Chen” (čchen), sa učil u majstra 11.generácie ”Chen Zheng Lei” (Čchen Dženg Lei), ktorý patrí medzi ”Si Da Jin” (s’ ta ťin – štyroch Budhových bojovníkov) ”Chen JiaGou TaiJiQuan” (Čchen Ťia-kou tchaj-ťi-čchüan) a zároveň jedného z najlepších ”Top 10” oficiálne Čínskou vládou uznávaných učiteľov v Číne. Veľmajster ”Chen Zheng Lei” sa učil tradičnému umeniu ”TaiJiQuan” od svojho strýka, po celej Číne váženého a slávneho veľmajstra 10.generácie ”Chen Zhao Pi” (Čchen Džao Pchi 1893-1972).
”Hosťujúci prof. Dr.Leung YK, PhD. (Shi DeLon)” vyštudoval na londýnskej univerzite odbor architektúra-design. Po čase sa ale začal venovať šíreniu starovekej čínskej kultúry najmä bojových umení. Bojové poznatky zbiera už mnoho rokov, pričom túžba po poznaní ho zaviedla až do Šaolinskeho kláštora, kde sa špecializoval na cvičenia južného štýlu, techniky železnej košele, štýl ”TangLang” (modlivka) a ”RouShou”. K bojovým umeniam ho už ako chlapca priviedla jeho mama, ktorá bola v 50. rokoch herečkou v Čínskej opere. Najskôr sa venoval severným štýlom, v ktorých dominujú najmä kopacie techniky, no časom prešiel na južné, kde mu zasa imponovala ich silová stránka. Dnes sa venuje najmä Šing-čchi-šu (čchi-kungu) a šíreniu Tao-jin-šu (Tchaj-ťi-čchüan) – pohybom s 13 podstatami.
”Hosťujúci prof. Dr. Leung YK, PhD. (Shi DeLon)” v roku 2012 úspešne obhájil svoju dizertačnú prácu na tému: ”XingQi DaoYin Shu” (Taoistická veda o kozmicko-ľudskej energii) na Inštitúte náboženstva, vedy a sociálnych štúdií, ShanDong Univerzita v Číne. Bol choreografom a dablérom bojových scén viacerých hongkongských a hollywoodskch akčných filmov najčastejšie spoločností Chow Brothers a Universal. Ako veľkého priaznivca Brucea Leeho ho lákali najmä rôzne klasické príbehy. Spolupracoval s viacerými významnými hereckými osobnosťami ako sú Jackie Chan a Chuck Norris. Na Slovensko po prvý-krát prišiel v roku 1996, kde sa na Oravskom zámku spolupodieľal na natáčaní historického bojového filmu ”Dračie srdce – 2.časť ako choreograf a dablér bojových scén.
Počas dlhoročného štúdia “Tchaj-ťi-čchüan” a “čchi-kung” u Univ. Doc. “Jian Li“ absolvovala Bc.Miroslava Belanská pravidelné vystúpenia (cvičenie foriem “Tchaj-ťi-čchüan”) na Dňoch zdravia vo viacerých mestách v Rakúsku a medzinárodnom tanečnom festivale Hallamasch vo Viedni. Účinkovala vo filme Rakúskej Televízie ORF s názvom: “Die Regentage” spolu so známou rakúskou herečkou Sissy Höfferer. Choreografia Univ. Doc. Jian Li.
Dňa 13.9.2008 sa zúčastnila 1. Majstrovstiev Slovenska vo WuShu, kde v kategórii “TaiJi“ (tchaj-ťi) získala 1. miesto.